Herb Powiatu Zšbkowickiego
Krzywa Wieża w Zšbkowicach Œlšskich Barokowy koœciół w Bardo, Wieża z bramš wjazdowš w Ziębicach, Zespół pałacowo-parkowy w Kamieńcu Zšbkowickim
             
STRONA GŁÓWNA
ZADANIA CENTRUM

WYDARZENIA

ZIEMIA ZĄBKOWICKA
ZAPRASZA


MIASTO I GMINA BARDO

GMINA CIEPŁOWODY

GMINA KAMIENIEC
ZĄBKOWICKI


GMINA STOSZOWICE

MIASTO I GMINA
ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE


MIASTO I GMINA ZIĘBICE

MIASTO I GMINA ZŁOTY STOK


INFORMACJE

KONTAKT

ZIEMIA ZĄBKOWICKA ZAPRASZA

ZIEMIA ZĄBKOWICKA
Region geograficzno-historyczny położony na Przedgórzu Sudeckim w południowo-wschodniej części Dolnego Śląska.
Głównymi miejscowościami tego terenu były od 2. poł. XIII w. dwa miasta: Ziębice (dawniej Münsterberg) i Ząbkowice Śląskie (dawniej Frankenstein).

Od wczesnego średniowiecza Ziemia Ząbkowicka była zamieszkała przez ludność polską, o czym świadczy Księga Henrykowska, gdzie zapisano pierwsze zdanie po polsku: „Daj ut ja pobrusa, a ti poziwaj” (daj ja pomielę, a ty odpocznij).

Ziemia Ząbkowicka jest regionem o urozmaiconym ukształtowaniu terenu, a ze względu na liczne zabytki, nie skażoną przyrodę, piękne krajobrazy i duże akweny w dorzeczu Nysy Kłodzkiej, jest szczególnie polecanym miejscem do uprawiania różnych form aktywnej turystyki.

Miłośnicy turystyki pieszej i rowerów znajdą tutaj kilkadziesiąt kilometrów dobrze oznakowanych szlaków górskich, nizinnych i rowerowych.

Kliknij aby powiększyć

Przez góry Sowie, Bardzkie i Złote przebiega Europejski Szlak Długodystansowy „E3”, łączący Atlantyk z Morzem Czarnym.

Przez Bardo, Ząbkowice Śl., Sieroszów (1), Henryków i Ziębice (2), wiedzie polski odcinek Międzynarodowego Szlaku Cysterskiego.

Zainteresowani zabytkami będą mieli okazję poznać kilka biektów architektury i sztuki najwyższej klasy:
klasztory pocysterskie w Henrykowie (3) i Kamieńcu Ząbkowickim (4), sanktuarium maryjne w Bardzie (5), słynną Krzywą Wieżę w Ząbkowicach Śl. (6), jedyną w Polsce twierdzę górską w Srebrnej Górze (7), czy największą w kraju budowlę neogotycką - pałac w Kamieńcu Ząbkowickim (8).

Poszukiwaczom minerałów, nie znalezionych dotąd skarbów i ciekawostek można polecić miejscowość Szklary, gdzie występuje najcenniejszy Polski kamień szlachetny- chryzopraz (9), zaprosić do dawnych miejscowości górniczych, Złotego Stoku (10) i Srebrnej Góry oraz jedynego w Polsce Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach (11).

Ludzi szukających spokoju i lubiących wieś zainteresuje pobyt w gospodarstwach agroturystycznych (12).

Miłośników przyrody i pięknych krajobrazów zainteresują okolice Barda z rezerwatami cisów (13), rezerwat owadów Skałki Stoleckie (14), rezerwat leśny „Muszkowicki Las Bukowy” (15), czy lasy okolic Srebrnej Góry, gdzie można spotkać muflona(16).

W zimie czekają atrakcyjne tereny do uprawiania turystyki narciarskiej w rejonie Srebrnej Góry, Barda i Złotego Stoku.

Mamy również do zaproponowania coś dla ducha: Festiwal „Folk Fiesta”, imprezę „Weekend z Frankensteinem”, nawiązującą do słynnego potwora, który „narodził się” w Ząbkowicach, „Gwarkiadę” - święto poszukiwaczy złota w Złotym Stoku i „ Noc Świętojańską” - zlot agroturystów w Bardzie.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !
   

© wojocki & darkus